Joker Mobil • Logo
Bulevar Oslobođenja 102,

Tc Merkator II sprat.

065 30 40 970
office@jokrmobile.rs

Kupovina polovnog telefona često zna biti stresna, međutim, uz adekvatnu pripremu i temeljno testiranje znatno se umanjuju šanse da kupite telefon koji ima neki kvar ili nedostatak.

Pročitajte u nastavku kako najbolje da se pripremite za kupovinu polovnog telefona, za koji većina misli da je “mačka u džaku”. Videćete na šta da obratite pažnju, kako da pravilno i pouzdano testirate telefon i koja pitanja da postavite prodavcu.

kako-testirati-polovan-telefon

Prednosti kupovine polovnog telefona

 

Prednosti kupovine polovnog telefona su razne, počevši od zaštite životne sredine, preko finansijskog plana, do većeg izbora modela od novih telefona.

Kako da se pripremite za kupovinu polovnog telefona

 

Kao i u svemu, priprema je i ovde najvažnija. Uz adekvatnu pripremu umanjujete šansu da napravite loš izbor i kupite neispravan telefon.

 

Istražite model koji kupujete

 

Raspitajte se kod prijatelja ili poznanika, ukoliko imate nekog “stručnjaka” da vam pomogne, ili pogledajte na internetu, na forumima, da li model koji ste odlučili da kupite, ima neke “fabričke boljke”.

Vrlo je slično kao kod polovnih automobila, dešava se da određeni modeli imaju veće šanse da im se nešto od komponenata pokvari. Na primer, bilo je modela kojima se posle određenog vremena kvarili razni delovi matičnih ploča i popravka je jednostavno bila neiplativa. Takve modele bi trebalo izbegavati.

savetovanje-sa-prijateljima

Istražite ponudu na internetu

 

Ako se odlučite za neki model, i ukoliko nemate nekog prijatelja koji prodaje baš taj model, oglasi na internetu su vam skoro jedina opcija. A svi znamo čega sve ima na internetu.

Pregledajte ponudu, istražite prodavce, vidite da li su pouzdani. Većina platformi za oglašavanje, ima mogućnost da ocenite prodavca posle trgovine, kako bi sledeći kupac imao predstavu šta da očekuje.

Obratite pažnju na cene, ukoliko se neki telefon izdvaja iz ponude drastično nižom cenom, verovatno je to jedna od onih situacija gde je sve “previše dobro da bi bilo istina”. Ne kažem da je svaka, ali budite ekstra oprezni u takvim situacijama.

Kako da testirate telefon pri kupovini

 

Ovaj deo kupovine vam je svakako najvažniji, budite oprezni, temeljni i upamtite, nije svaki prodavac pošten.

Ispratite sledeće korake kako bi bili sigurni da telefon nema neki skrivenu manu koju vam je prodavac zaboravio spomenuti.

 

Fizičko stanje telefona

 

Prvo i osnovno, što vidite odmah kada uzmete telefon u ruke je fizičko stanje. Dobro pregledajte telefon, na odgovarajućem svetlu, da li ima neka oštećenja koja se na prvi pogled ne vide. Tu spadaju male pukotine na displeju i na leđima telefona i razbijena stakla zadnje kamere.

Iznenadili biste se kada bi znali koliko se telefona sa malim oštećenjem prodaju na internetu kao “telefoni bez oštećenja”.

Obratite pažnji na potencionalne tragove vlage, koji se najviše vide u kamerama, ispod stakla i u ulazu za punjenje.

 

Funkcionalnost telefona

 

Kada ste završili vizuelnim pregledom telefona, prelazite na funkcionalnost.Pažljivo istestirajte ove funkcije telefona i uštedećete sebi dosta novca.

Kamere

 

Upalite obe kamere, i prednju i zadnju i sa svakom napravite nekoliko fotografija. Gledajte da to uradite na svim kamerama, standardnoj, širakougaonoj i makro. Obratite pažnju na “fleke” koje bi mogla napraviti prašina ako se nalazi na samom senzoru, takođe da fotografije nisu mutne i da autofokus (izoštravanje) radi.

pregledanje-kamere

Zvučnici i mikrofoni

 

Testirajte zvučnik i mikrofon za razgovor tako što ćete pozvati nekoga i obaviti kratak probni razgovor, ovim takođe testirate da li telefon ima normalan signal i da li bez problema čita kartice.

Da bi testirali drugi zvučnik pustite neku muziku i vidite da li se zvuk čuje čisto.

 

Otisak prsta ili Face ID

Takođe bitna funkcija na telefonu je čitač otiska prsta ili prepoznavanja lica.
To testirate tako što ih postavite i proverite da li rade, ili ukoliko ih je prodavac već postavio, samo neka vam pokaže da je ispravno i da se telefon može otključati pomoću prsta ili lica.

Wi Fi i Bluetooth

 

Povežite telefon na bežični interenet i uključite Bluetooth da bi ste proverlil funkcionalnost ovih opcija. U većini slučajeva je to dovoljno, ove funkcije ili rade ili ne rade, nema sredine.

 

Displej

 

Displej se najviše pregleda vizuelno, da nema nekih fizičkih oštećenja, a pored toga obratite pažnju na boje na displeju. Tražite žute, crne ili bele fleke, koje se najčešće pojavljaju na ekranima polovnih telefona.

Najjasnije ćete ih videti na jednobojnim pozadinama, pa se potrudite da nađete nešto jednobojno i detaljno pregledajte.

Trebalo bi još proveriti funkcionalnost tača. Uverite se da displej reaguje na dodir celom površinom. Nedostatak odziva tača se najčešće javlja na ivicama i u uglovima displeja.

displej

Baterija

 

Bateriju je malo teže testirati i zavisi od modela telefona i proizvoljna je procena. 

Ukoliko nemate neki softver kojim bi testirali bateriju, potrebno je upamtiti koliko je telefon imao procenata baterije na početku testa sa kamerom, i ukoliko je potrošio više od nekoliko procenata dok ste testirali kameru, displej, Bluetooth i ostale stvari koje smo spomenuli, ta beterija je možda dotrajala i trebalo bi je zameniti.

 

Ukoliko obratite pažnju i istestirate sve ove funcije, kupovina polovnog telefona ne mora biti tako stresna. Morate ipak biti svesni da kupujete polovan uređaj i to samo po sebi snosi neke rizike, ali ukoliko ste oprezni, smanjićete ih na minimum.

 

Razgovor sa prodavcem

 

Posle istraživanja i testiranja telefona, na kraju vam preostaje i razgovor sa prodavcem o telefonu. I ovde trebate biti oprezni, jer oni ne govore uvek istinu, jer im je u interesu da prodaju telefon.

 

Garancija

 

Proverite da li telefon ima aktivnu garanciju, bilo da je od operatera ili neke prodavnice. To bi svakako puno značilo i veliki je plus za telefon.

Na obazirite se puno na neke “radne garancije” koju neki prodavci nude “na reč”. Interent je pun neostvarenih reklamacija “na reč”.

 

Kutija

 

Kutija sama po sebi ne znači puno, međutim, to je neki vid legalnosti telefona. Ako ima kutiju, manja je verovatnoća da je predmet krivičnog dela, odnosno da je ukraden.

Potrebno je proveriti samo da je to kutija baš od telefona koji kupujete. To ćete uraditi tako što proverite da li se brojevi poklapaju u telefonu i na kutiji, u pitanju je IMEI broj.

U telefon, u delu za pozivanje ukucate *#06# i videćete petnaestocifreni IMEI broj, koji je potrebno uporediti sa IMEI brojem na kutiji. Ukoliko se poklapaju, sve je u redu a ako ne, ne mora ništa da znači, međutim malo ste manje sigurni.

Zaključak

 

Lično, smatram da kupovina polovnog telefona ne treba biti, odnosno i nije, stresna. Ukoliko se dobro pripremite i testirate telefon, mislim da je kupovina poprilično sigurna. Na ovaj način, očuvaćete životnu sredinu i uštedeti sebi nešto novca.

Ako se i dalje dvoumite i smatrate da se ne razumete dovoljno, uvek se možete obratiti prodavnicama koje se bave prodajom polovnih telefona, koje će sve ovo obaviti umesto vas.

Saveti za Kupovinu Polovnog Telefona: Sve Što Treba da Znate!