Joker Mobil • Logo
Bulevar Oslobođenja 102,

Tc Merkator II sprat.

065 30 40 970
office@jokrmobile.rs

Siguran sam da ponekad pomislite na internet sigurnost i koliko su vaši podaci zapravo zaštićeni. O ovoj temi se ne priča dovoljno u Srbiji jer ljudi nisu adekvatno informisani kakve sve probleme hakerski napadi i virusi mogu da izazovu.

Sa sve više hakerskih napada, online bezbednost više nije problem koji je daleko od nas. Sajber pretnje su sve učestalije i ukoliko ne zaštitimo naše podatke, uskoro možemo postati žrtve sajber napada.

Postoje načini kako da rizik svedete na minimum i maksimalno otežate hakerima da ukradu i zloupotrebe vaše podake.

Koje su najčešće pretnje

Postoji mnogo načina kako hakeri mogu doći do vaših podataka, naneti vam finansijsku štetu a veoma često i puno veće probleme.

Phishing

Ovo je vrsta internet prevare koja ima za cilj da natera korisnika da otkrije svoje privatne podatke, kao što su korisnička imena, lozinke, brojevi platnih kartica i druge osetljive podatke.

Reč „phishing“ izvedena je od engleske reči za pecanje, jer kao što ribari koriste mamac da namame i upecaju ribu. Tako i prevaranti koriste lažne e-poruke, SMS, ili poruke preko društvenih mreža, koje izgledaju kao legitimne poruke kompanija ili institucija (banke, online prodavnice, pošte ili poreske uprave) da namame korisnike da im otkriju svoje poverljive podatke.

sajber-napad

Jedan od poznatijih primera je kada prevaranti kreirali lažne investicione platforme koje obećavaju visok povraćaj ulaganja. Žrtve se pozivaju da ulože novac koji će im se posle određenog vremena vratiti desetrostuko. Često im se prikazuju i lažni prinosi kako bi nastavili da ulažu, a kada uplate značajnije sume, platforme nestaju.
Pojedini korisnici su u nekim slučajevima izgubili i stotine hiljada dolara misleći da ulažu u prave projekte.

Ransomware

Ovo je vrsta softvera koja najčešće dospeva na računar preko lažnih e-poruka, sumnjivih linkova ili zaraženih priloga i postao je jedan od najopasnijih sajber napada jer može potpuno blokirati rad pojedninca, kompanije ili institucije.

Kada softver uđe u računar, šifruje sve ili ključne fajlove, kao što su dokumenti, fotografije ili baze podataka, kojima korisnik kasnije ne može pristupiti bez ključa koji drže hakeri.

Kasnije će napadači zatražiti od korisnika da plati okupninu kako bi mu vratili podatke. Sume često variraju od količine i važnosti podataka, međutim, ni ako platite otkupninu nemate garanciju da će vam se podaci vratiti.

SpyWare

Ovaj softver je dizajniran da tajno prati i prikuplja informacije o aktivnostima korisnika, šta kuca na tastaturi, koje lozinke, brojeve platnih kartica, sajtove koje posećuje, i šalje ih napadaču koji ih može zloupotrebiti.

Može ući u sistem isto kao  Ransomware i kada se instalira, tiho radi u pozadini, prikuplja podatke a korisnik u većini slučajeva nije ni svstan da se u pozadini nešto dešava.

„Pegasus“ je jedan od najpoznatijih spyware softvera. Dizajnirala ga je izraelska kompanija i korišćen je za špijuniranje visokih državnih funkcionera, aktivista, novinara i biznismena. Ovaj softver je imao pristup njihovim kamerama, mikrofonima i podacima i samo možete zamisliti koliko štetu i pometnju je izazvao.

Kako se zaštititi?

Svoju privatnost i podatke možete zaštititi na nekoliko načina, od instaliranja antivirusa na sve vaše uređaje do korišćenja password menadžera.

Antivirusi – Zabluda u Srbiji je da su antivirusi preskupi. Konkretno, jedan od najpoznatijih se prodaje po akcijskoj ceni od 50 eura i možete ga instalirati na 5 naloga, odnosno na 5 računara. Što znači da ga možete podeliti sa 5 prijatelja, koji su takođe svesni pretnji koje nam internet donosi, i antivirus će vas koštati svega 10 eura godišnje.

Redovno ažuriranje softvera – Proizvođači softvera za telefone i računare se trude da svoje sisteme što više zaštite i zato je redovno ažuriranje softvera značajno. Ovo je prva linija odbrane i zaštitiće vas od jednostavnijih hakerskih napada.

VPN – Ovo je tehnologija koja vam omogućava siguran pristup internetu, tako što šifruje vaše podatke i sakriva vašu IP adresu čineći vašu posetu interentu sigurnijom.

Postoje VPN programi koji su besplatni, i često imaju ograničenja u vidu količine podataka koje ćete potrošiti surfujući na internetu, ili oni plaćeni bez ograničenja a često antivirusi, pri kupovini njihovog programa, kao bonus dobijete neograničen VPN.

Password menadžeri – Ovo su programi koji kreiraju jakle lozinke koje je veoma teško hakovati i čuvaju ih za vas.

Jednostavni su za korišćenje i često imaju besplatne verzije koje su za prosečnog korisnika sasvim dovoljne. Google ima svoju verziju a i većina antivirusa takođe kao bonus imaju password menadžere.

Ovako ne morate čuvati svoje lozinke od raznih naloga u notesima ili na papiru, već će ovaj program za vas kreirati jaku lozinku, sačuvati je u svom virtuelnom sefu i svaki put pri logovanju u neku aplikaciju, ponuditi da je sam unese, često uz verifikaciju vašeg otiska prsta.

Zaključak

Sajber napadi vam mogu naneti finansijsku štetu, gubitak podataka, krađu identiteta i potrebno je zaštititi se od njih.

Nešto na šta se ne možete predplatiti ili instalirati jeste svest o sajber bezbednosti. Redovno se informišite jer hakeri konstantno smišljaju nove i sofisticirane načine i programe kako da ugroze vašu bezbednost na internetu.

Važno je da ne čekate da budete žrtva sajber napada i tada preduzmete korake da se zaštitite, već da se na vreme informišete i sprečite ovakve vrste napada.